Upgrade your kitchen with the 60cm Series 5 4 Zone Induction Cooktop, designed for precision, convenience, and style. Control each of the four cook zones with a single slider for accurate temperature adjustments, while Link Mode automatically activates your compatible rangehood as you cook. The SmartHQ™ app offers guided setup and helpful tips to get you started effortlessly. Its elevated, sleek design not only performs exceptionally but also adds a modern, sophisticated touch to your kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CI604CTB2 |
|---|---|
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 61 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black Glass |
| Power (V) | 220-240 |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Timer | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Other
| EAN | 9415112842102 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel 60cm Series 5 4 Zone Induction Cooktop CI604CTB2
$1,649
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
$3,999
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 5 30cm Induction Cooktop with SmartZone CI302ZCTB2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Black Glass CG301DLPGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Grey Glass CG301DLPGG5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
$7,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop Grey CI764DTTG1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 722 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
