
Superior Efficiency
Less heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the cooktop surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas cooktops.

Large, Flexible Cooking Area
SmartZone links two cooking zones and controls them as one, giving you the flexibility to use large pans and griddles and easily handle bigger food items such as a whole fish.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI764DTTB1 |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 62 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Accessories included | Wireless temperature sensor |
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | -Intuitive touchscreen display -Minute timer -Multi-language display -Induction cooking technology -PowerBoost -SmartZone -Keylock -Pan detection system -Safety time out -Surface hot indicators |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Built In | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112827970 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop Grey CI392DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Natural Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWNGFCX3
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Grey Glass CG301DLPGG5
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG301DNGGB5
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 60cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI604ZCTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 39cm Auxiliary Induction Cooktop Grey CI392DG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel 60cm Series 5 4 Zone Induction Cooktop CI604CTB2
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
