





The Fisher & Paykel 39cm Primary Modular Induction Cooktop in Black acts as a hub allowing you to select and distribute modular cooktops based on your patterns of use, seamlessly integrating into your kitchen. The centrepiece of this innovative cooktop is its intuitive 6" touchscreen, offering centralised control over all connected cooktops.
This cooktop's modular design provides unparalleled design freedom. Its ability to integrate cooktops of various sizes into your cooking space is a game-changer, ensuring your kitchen setup is perfectly tailored to your culinary habits. This cooktop includes a Wireless Temperature Sensor, a revolutionary tool that allows real-time monitoring of your food, ensuring perfect cooking results every time. Additionally, the SmartZone feature links two cooking zones, providing flexibility for using larger pans and griddles. Moreover, the SmartHQ™ app connectivity offers you the convenience of monitoring your cooktop remotely, providing real-time alerts and updates on your cooking progress.
The Fisher & Paykel 39cm Primary Modular Induction Cooktop in Black is a statement of sophisticated cooking technology, designed for those who appreciate precision and efficiency into their culinary lifestyle. It’s an ideal choice for anyone looking to elevate their cooking experience in a connected home.
This cooktop's modular design provides unparalleled design freedom. Its ability to integrate cooktops of various sizes into your cooking space is a game-changer, ensuring your kitchen setup is perfectly tailored to your culinary habits. This cooktop includes a Wireless Temperature Sensor, a revolutionary tool that allows real-time monitoring of your food, ensuring perfect cooking results every time. Additionally, the SmartZone feature links two cooking zones, providing flexibility for using larger pans and griddles. Moreover, the SmartHQ™ app connectivity offers you the convenience of monitoring your cooktop remotely, providing real-time alerts and updates on your cooking progress.
The Fisher & Paykel 39cm Primary Modular Induction Cooktop in Black is a statement of sophisticated cooking technology, designed for those who appreciate precision and efficiency into their culinary lifestyle. It’s an ideal choice for anyone looking to elevate their cooking experience in a connected home.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI392DTTB1 |
| Fuel Type | Electric |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 62 mm |
| Width (mm) | 385 mm |
| Power (W) | 3700 W |
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black |
| Power (V) | 240 |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch |
| Boost function |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
Functions
| Number of Functions | 3 |
|---|
Country of Origin
| Origin | Thailand |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 3.7 kW |
|---|
Other
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112827994 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Black Glass CG301DLPGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
$7,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
$3,999
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop CI905DTTB1
$7,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop CI905CTPB2
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Grey Glass CG301DLPGG5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Best decision to replace gas
[This review was collected as part of a promotion.] So clean and super efficient to use, love that its flush with counter top
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.