This cooktop is designed to be exclusively controlled from the primary modular cooktop's responsive touchscreen, providing an effortlessly streamlined kitchen space. The cooktop's precise temperature control allows for a seamless transition from intense heat for caramelising or stir-frying to a gentle simmer for delicate sauces. Unlike traditional electric or gas cooktops, induction cooking directly heats the cookware while leaving the cooktop surface cool. Additionally, the SmartZone feature offers the flexibility of using larger pans or linking cook zones to create a more spacious cooking area, enhancing your culinary flexibility.
In summary, the Fisher & Paykel 30cm Auxiliary Modular Induction Cooktop in black is not just a cooking appliance; it's a statement of elegance and efficiency. Designed for those who value precision and style, it is an ideal choice for modern kitchens, promising an exceptional cooking experience tailored to your lifestyle.

Efficient induction heating
Because the induction cooking directly heats up the metal in your pots and pans rather than heating the four hotplates themselves, these cooktops are very fast, efficient, and safe to use.

Easy to clean
The cooktop’s ceramic glass surface not only looks good but it’s also easy to clean. Simply wipe down with a damp cloth once the elements have cooled down.

Large, Flexible Cooking Area
SmartZone links two cooking zones and controls them as one, giving you the flexibility to use large pans and griddles and easily handle bigger food items such as a whole fish.

Smart HQ App
Stay connected with the SmartHQ app, and easily monitor the status of active cookzones, such as power level, timer settings, and paired wireless temperature sensor readings, directly from your smartphone. The app provides real-time alerts, including timer notifications and temperature milestones, ensuring you're always informed of your cooking progress.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI302DB1 |
| Fuel Type | Electric |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 62 mm |
| Width (mm) | 300 mm |
| Power (W) | 3700 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips. |
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Power (V) | 240 |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Installation Note | Flush or Proud Installation |
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 2 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Boost function | |
| Cooktop Configuration | 2 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Number of Functions | 3 |
|---|
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.7 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15.4 A |
| Origin | Thailand |
|---|
| Primary Product Category | Induction Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112828014 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop Grey CI764DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 722 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 5 60cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI604ZCTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop CI905CTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Induction Cooktop Grey CI604DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 562 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Natural Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWNGFCX3
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
