



Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | CI905ZZDTG5 |
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 54 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Grey Glass |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch and Slide |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Other
| EAN | 9415112857021 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 7 90cm 5 Zone Induction Cooktop Grey Glass CI905ZZDTG5
Request Price
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Black Glass CG301DLPGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Natural Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWNGFCX3
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm 4 Zone Induction Cooktop Black Glass CI604ZZDTB5
Request Price
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI905ZCTPB2
$3,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop Grey CI764DTTG1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 722 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.