




Fisher & Paykel Series 7 60cm 4 Zone SmartZone Low Current Induction Cooktop Black Glass CI604ZDTPB5
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | CI604ZDTPB5 |
| Weight (kg) | 8.5 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 54 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black Glass |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Installation Note | Professional Installer Recommended |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch and Slide |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
Burners
| Number of cooking zones | 4 |
|---|
Safety Features
| Residual heat indicator |
|---|
Other
| EAN | 9415112857281 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 7 60cm 4 Zone SmartZone Low Current Induction Cooktop Black Glass CI604ZDTPB5
Request Price
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Grey Glass CG301DLPGG5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 11 39cm Auxiliary Induction Cooktop Grey CI392DG1
$2,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop CI905DTTB1
$7,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 5 30cm Induction Cooktop with SmartZone CI302ZCTB2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 7 90cm 5 Zone SmartZone Induction Cooktop Black Glass CI905ZZDTB5
$4,199
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.