Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5KHMB732ABM |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.7 kg |
| Depth (mm) | 640 mm |
| Height (mm) | 406 mm |
| Width (mm) | 640 mm |
| Power (W) | 180 W |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1.5 m |
|---|
Other
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| Handheld Mixer | |
| Food Mixer Type | Hand Mixers |
| EAN | 883049594583 |
Compare to similar items
54 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 54 reviews
Most Recent
So convenient!!
[This review was collected as part of a promotion.] Ive had this for a few weeks and I have used it almost daily as it is so convenient whether you are baking or cooking meals. The battery lasts for ages before needing to charge it and so convenient without being attached to a wall to mix things!
Very handy!
[This review was collected as part of a promotion.] Perfect for quick jobs when I don’t want to pull out the stand mixer. I’ve found I just give it a quick charge after I’ve used it a couple of times so it’s ready to go when I next need it
Love this thing.
I ummed and ahhed about buying this mixer. Did I need it? Should I buy the cheaper corded unit? Will it be gutless and go flat? Well the answer ... Yes, Yes and No. This is now my favourite kitchen gadget. I use it to make cakes, batters etc but mostly mashing up stuff. The best potato masher ever!
Seriously, if you are wondering if you need this in your life...you do. It stays charged for ages, I've only charged it twice and only cos I thought it should be need charging, it wasn't actually flat. The biggest winner though is it being cordless. You can just go anywhere with it. You can go sit in the sun and make a cake... 😄freedom!
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
