Slicing food with a knife may give you a feeling of great accomplishment, but once you experience the KitchenAid way of shredding food, there is no going back. With six different blades to produce everything from gherkin slices to grated Parmesan, as well as a 2-in-1 food pusher to handle ingredients of varied sizes, this attachment is one of KitchenAid’s handiest meal companions.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5KSMVSA |
|---|---|
| Weight (kg) | 0.75 kg |
| Depth (mm) | 208 mm |
| Height (mm) | 203 mm |
| Width (mm) | 102 mm |
| Accessories included | Medium shred blade, coarse shred blade, slicing blade |
| Finish Colour | White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Quick and easy to use 3mm slicing blade great for cucumbers, carrots, celery and zucchini 4mm medium shredding blade great for cheeses and firm vegetables, such as carrots 6mm coarse shredding blade great for shredding cabbages and potatoes The attachment and included accessories pack and organise inside a convenient storage case All blades are dishwasher safe on the top rack |
|---|
Functions
| Ice crush function |
|---|
Other
| Primary Product Category | Other Small Appliances |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 5413184400163 |
| Attachment Type | Mixers |
| Kmart Item |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
246 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 246 reviews
Most Recent
Yes great
Just what we needed for all our cooking needs. A proper work horse that copes well with a long kneading time
A great addition!
[This review was collected as part of a promotion.] We recently purchased this add-on to our mixer. We were excited to see what an add-on would do and thought this would be a good add-on to pilot this experiment with. We haven't been let down. We're now looking at other options ... maybe the pasta add-on next.
LOVE LOVE LOVE!!!
[This review was collected as part of a promotion.] I wanted a KitchenAid stand mixer for years and finally bought one last year. The Juniper colour feels classy, and the build quality is exceptional. More than anything, it has brought our family together, sparking a real interest in cooking with so many creative possibilities. We absolutely love it truly.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
