Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060J5 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Depth (mm) | 682 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Finish Colour | White |
| Refrigerant Type | R290 |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 127 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Door
| Reversible door | Yes |
|---|
Other
| EAN | 9415112933039 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 5 9kg Contemporary Heat Pump Dryer DH9060J5
$1,949
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
$5,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
$5,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer Woolmark Black DH8060J5
$1,899
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer DH8060PG5
$1,999
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060D5
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
