



The Fisher & Paykel Series 7 Dryer makes laundry easy with a clear 3.7” display and simple dial control. Its Gentle Heat Pump technology dries clothes at lower temperatures, protecting fabric fibers and saving energy.
Special Fibre-Led cycles are designed for different materials like Down, Elastane, and Woolmark Black certified Wool. These cycles use the right temperature and time to keep your clothes soft, maintain their shape, and last longer.
Special Fibre-Led cycles are designed for different materials like Down, Elastane, and Woolmark Black certified Wool. These cycles use the right temperature and time to keep your clothes soft, maintain their shape, and last longer.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060D5 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Depth (mm) | 682 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Refrigerant Type | R290 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 127 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Door
| Reversible door | Yes |
|---|
Other
| EAN | 9415112933251 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060D5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer Woolmark Black DH8060J5
$1,899
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 9kg Heat Pump Dryer with Steam Care DH9060FS1
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Fisher & Paykel Series 5 9kg Contemporary Heat Pump Dryer DH9060J5
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.