




Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
The Fisher & Paykel Series 11 Dryer offers the ultimate in fabric care with intelligent drying tailored to each fibre’s unique needs. Its finely tuned cycles gently dry synthetic fabrics like Nylon and Elastane, as well as natural fibres such as Linen and Hemp, using the ideal temperature and drying rhythm for each material’s molecular structure.
This dryer combines advanced sensors with efficient Heat Pump technology to preserve softness, maintain shape, and protect the quality of your clothes. For precise, gentle drying that extends the life of your wardrobe, the Series 11 Dryer is a smart and reliable choice.
This dryer combines advanced sensors with efficient Heat Pump technology to preserve softness, maintain shape, and protect the quality of your clothes. For precise, gentle drying that extends the life of your wardrobe, the Series 11 Dryer is a smart and reliable choice.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH1060YLZB5 |
| Drying capacity | 10 kg |
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Grey Glass |
| Notes | This dryer has no display. It must be controlled via an enabled Front Loader Washer WH1260YZB5 |
| Stackable | |
| Refrigerant Type | R290 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Programs
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|
Other
| EAN | 9415112933183 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer Woolmark Black DH8060J5
$1,899
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060D5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 9 9kg Heat Pump Dryer with Steam Care DH9060FS1
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Fisher & Paykel Series 5 9kg Contemporary Heat Pump Dryer DH9060J5
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.