




Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
The Fisher & Paykel Series 11 Dryer delivers top-tier fabric care with smart drying tailored to every fibre’s unique needs. Its finely tuned cycles gently dry synthetic fabrics like Nylon and Elastane, as well as natural fibres such as Linen and Hemp, using the ideal temperature and drying rhythm for each material.
Designed to work seamlessly with a compatible Front Loader Washer, this dryer uses advanced sensors and efficient Heat Pump technology to protect softness, maintain shape, and preserve the quality of your clothes. For precise, gentle drying that extends the life of your wardrobe, the Series 11 Dryer is the perfect choice.
Designed to work seamlessly with a compatible Front Loader Washer, this dryer uses advanced sensors and efficient Heat Pump technology to protect softness, maintain shape, and preserve the quality of your clothes. For precise, gentle drying that extends the life of your wardrobe, the Series 11 Dryer is the perfect choice.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH1060YZB5 |
| Drying capacity | 10 kg |
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Grey Glass |
| Stackable | |
| Refrigerant Type | R290 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Programs
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|
Door
| Reversible door | Yes |
|---|
Other
| Program Memory | |
|---|---|
| EAN | 9415112933176 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer Woolmark Black DH8060J5
$1,899
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Fisher and Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060D5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 9 9kg Heat Pump Dryer with Steam Care DH9060FS1
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Fisher & Paykel Series 5 9kg Contemporary Heat Pump Dryer DH9060J5
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.