




Fisher & Paykel Series 5 60cm 4 Zone SmartZone Induction Cooktop Black Glass CI604ZCTB2
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | CI604ZCTB2 |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 61 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black Glass |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Installation Note | Professional Installer Recommended |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch and Slide |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
Other
| EAN | 9415112842089 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 5 60cm 4 Zone SmartZone Induction Cooktop Black Glass CI604ZCTB2
Request Price
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG301DNGGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|
Fisher & Paykel Series 7 80cm 4 Zone Induction Cooktop SmartZone Black CI804ZDTB5
$2,999
| Material | Black Glass |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
$7,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel 60cm Series 5 4 Zone Induction Cooktop CI604CTB2
$1,649
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm 4 Zone Induction Cooktop Black Glass CI604ZZDTB5
$3,099
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.