



Elevate your kitchen with the 30cm Series 7 2 Zone Induction Cooktop, where sleek design meets cutting-edge technology. Finished in smooth black glass with durable detailing, this cooktop adds a touch of elegance to any modern kitchen while delivering exceptional performance.
Experience instant heat response and precise temperature control, ensuring your dishes are cooked to perfection every time. The Pause and Recall feature lets you pause cooking and seamlessly resume with your settings restored, while Touch&Slide controls provide intuitive adjustments—whether you’re fine-tuning each zone individually or combining them into a powerful SmartZone for larger cookware.
Designed for both style and functionality, the Series 7 Induction Cooktop combines effortless control, energy efficiency, and durability to make cooking smarter, faster, and more enjoyable. Upgrade your kitchen today and discover the future of cooking.
Experience instant heat response and precise temperature control, ensuring your dishes are cooked to perfection every time. The Pause and Recall feature lets you pause cooking and seamlessly resume with your settings restored, while Touch&Slide controls provide intuitive adjustments—whether you’re fine-tuning each zone individually or combining them into a powerful SmartZone for larger cookware.
Designed for both style and functionality, the Series 7 Induction Cooktop combines effortless control, energy efficiency, and durability to make cooking smarter, faster, and more enjoyable. Upgrade your kitchen today and discover the future of cooking.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | CI302ZDTB5 |
| Weight (kg) | 4.5 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 54 mm |
| Width (mm) | 300 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch and Slide |
| Timer | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 65 mm |
| Cut Out Width (mm) | 265 mm |
Burners
| Number of cooking zones | 2 |
|---|
Other
| EAN | 9415112857083 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 7 30cm 2 Zone Induction Cooktop Black CI302ZDTB5
Request Price
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 265 mm |
Fisher & Paykel Series 5 60cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI604ZCTPB2
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
$6,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop CI302DB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG301DNGGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
$3,999
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 7 90cm 5 Zone Induction Cooktop Grey Glass CI905ZZDTG5
Request Price
Fisher & Paykel Series 7 80cm 4 Zone Induction Cooktop Grey Glass CI804ZZDTG5
Request Price
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.