Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH9060FS1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 665 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Drain Hose, 1 x Drying Rack |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Heat Pump Dryers are NOT able to be wall mounted..Too Heavy** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet, Silver Control Panel, Dark Door |
| Drain hose included | Yes |
| Installation Note | This dryer requires connection to a cold water supply via an inlet hose to utilise the steam function. |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
Programs
| Heavy | |
|---|---|
| Sheets | |
| Number of Programs | 16 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| Towels | |
| Ultra Delicate | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Everyday | |
| Sports |
Other Features
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features | ● 9kg Heat Pump Condenser Dryer. ● 10 Star Energy rating. ● Wi Fi capable. ● 23 Dry cycles in total. ● Wrinkle reduction. ● Tangle protect Technology. ● Faster Drying times. ● Health & Hygiene: Extra high dry temperatures. ● Internal LED Bowl light. ● End of cycle signal. |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Sensor Dry | |
| Lockable Control Panel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 year Domestic warranty on all Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 105 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Smart Features
| Water Tank Full Indicator | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Energy consumption | 105 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 16 |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| EAN | 9415112932834 |
| Eco Program | |
| Wool Finish | |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 9kg Heat Pump Dryer with Steam Care DH9060FS1
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Fisher & Paykel 10kg Series 11 Minimal Display-free Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YLZB5
$5,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel 10kg Series 11 Minimal Heat Pump Dryer Woolmark Blue DH1060YZB5
$5,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer Woolmark Black DH8060J5
$1,899
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 8kg Contemporary Heat Pump Dryer DH8060PG5
$1,999
| Energy Star Rating |
|---|
Fisher & Paykel 9kg Series 7 Contemporary Heat Pump Dryer DH9060D5
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Stackable |
52 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 52 reviews
Most Recent
Arrived faulty
[This review was collected as part of a promotion.] It arrived faulty, never worked, full refund and bought a Samsung
Love my new dryer
[This review was collected as part of a promotion.] Best dryer I have ever had. Efficient, easy to use, great instructions, easy to clean filter.
I'd recommend this dryer to any potential buyer!
[This review was collected as part of a promotion.] If the weather isn't fine, forget the clothesline. No, don't hang your duds in front of the fire, put them straight into your heat pump dryer.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
