








Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
This Fisher & Paykel 90cm gas on steel cooktop with five burners is designed to integrate perfectly with your kitchen. Glowing dials that safely show which burners are lit from a distance A seamless look - the cooktop sits flush with your kitchen bench A flame-failure safety device; if a flame goes out, the gas turns off LPG
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | LPG |
| Model Number | CG905DWLPFCX3 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 79 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Safety Features
| Flame failure protection |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 10 A |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| EAN | 9415112812082 |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Flush Fit Cooktop Stainless Steel CG905DWLPFCX3
$3,999
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 875 mm |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Black Glass CG301DLPGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 39cm Induction Cooktop CI392DTTB1
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 347 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 5 30cm Induction Cooktop with SmartZone CI302ZCTB2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner LPG Gas Cooktop Grey Glass CG301DLPGG5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Induction Cooktop Grey CI604DTTG1
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 562 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 9 30cm 1 Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG301DNGGB5
$2,099
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 30cm Auxiliary Induction Cooktop Grey CI302DG1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 262 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI905ZCTPB2
$3,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Powerful, Stylish Cooktop with Finger-Tip Control
[This review was collected as part of a promotion.] This sleek, stylish cooktop features a range of burner options, from the finesse of the simmer burner through to the sheer power of the Wok burner, and plenty in-between. The finger-tip controllability really sets this cooktop apart from others; using it inspires confidence and brings another level of satisfaction to meal preparation. The high standard of finish also makes cleaning a breeze and it impresses as a great quality, reliable appliance that should stand the test of time.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.