Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners & Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
| Model Number | CGI603DNGTB4 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 126 mm |
| Width (mm) | 599 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 3 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 3 |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
Other Features
| Automatic pan detection | |
|---|---|
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Other
| EAN | 9415112822050 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 60cm Natural Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI603DNGTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm LPG Gas Cooktop Black Glass CG604DLPGB4
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CG604DX1
$2,099
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 90cm LPG Gas Cooktop Stainless Steel CG905CLPX2
$2,399
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 7 90cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CG905DX1
$2,899
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 865 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI905DLPTB4
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Natural Gas Cooktop Black Glass CG604DNGGB4
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Three Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG603DNGGB4
$2,799
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop Black Glass CGI603DLPTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 3 reviews
Most Recent
Great value, simple and elegant cooktop.
[This review was collected as part of a promotion.] A great value, simple and elegant cooktop. Simple design allow functional cooking with minimum fuss. The range of sizes in the burners are functional and provides all options needed. The added bracket supplies the ability to use a wok far more effectively- with a more even spread of heat it provides.
We replaced an old cooktop, and oven with Fisher and Paykel appliances and have been very impressed with their quality and functionality.
Best meals with best appliances
[This review was collected as part of a promotion.] Great product, very elegant looking and very easy to use. More importantly the perfect accessory to having a good meal.
Great Product
[This review was collected as part of a promotion.] This combination cooktop is very well made and easy to use.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
