





Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI905DLPTB4
The power of gas pairs with the precision of induction in this large cooktop, for ultimate flexibility and culinary creativity.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners & Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
| Model Number | CGI905DLPTB4 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 126 mm |
| Width (mm) | 899 mm |
| Accessories included | Small pan support, Wok stand |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Safety Features
| Residual heat indicator | |
|---|---|
| Spill protection |
Other Features
| Boost function | |
|---|---|
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Other
| EAN | 9415112822043 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI905DLPTB4
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 90cm LPG Gas Cooktop Stainless Steel CG905CLPX2
$2,399
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Three Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG903DNGGB4
$3,299
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 410 mm |
| Cut Out Width (mm) | 865 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Natural Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI603DNGTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 60cm LPG Gas Cooktop Stainless Steel CG604CLPX2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Three Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG603DNGGB4
$2,799
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Cooktop Black Glass CG905DLPGB4
$3,699
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 865 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop Black Glass CGI603DLPTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 60cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CG604CNGX2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
5 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 5 reviews
Most Recent
Best of both worlds!
[This review was collected as part of a promotion.] Best of both worlds! Truely an amazing combo hob that makes your kitchen time fun and enjoyable!
Easy to clean and maintain. Inductions are very powerful and works flawlessly.
The gas hob is a bit weaker than expected but still does the job!
Great cooktop to have
[This review was collected as part of a promotion.] Very sleek, stylish and simple to use. Induction is great
Perfect addition to the kitchen decor
Slick , Stylish, clean look. Easy to maintain and operate. The gas/induction combo option is the best thing to have happened. The corners could have been made a little blunt though. Or even better to make the glass top flush with the bench top .
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.