






Fisher & Paykel Series 9 60cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop Black Glass CGI603DLPTB4
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners & Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
| Model Number | CGI603DLPTB4 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 126 mm |
| Width (mm) | 599 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 3 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
Other Features
| Automatic pan detection | |
|---|---|
| Boost function |
Other
| EAN | 9415112822067 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 60cm LPG Gas Wok Burner and Induction Cooktop Black Glass CGI603DLPTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Natural Gas Cooktop Black Glass CG604DNGGB4
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 90cm LPG Gas Cooktop Stainless Steel CG905CLPX2
$2,399
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Natural Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI905DNGTB4
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 865 mm |
| Power (W) | 7000 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm LPG Gas Cooktop Black Glass CG905DLPGB4
$3,699
| Cooktop Fuel Type | LPG |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 865 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Three Burner Natural Gas Cooktop Black Glass CG603DNGGB4
$2,799
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 5 60cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CG604CNGX2
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Natural Gas Cooktop Stainless Steel CG604DX1
$2,099
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Natural Gas Wok Burner and Induction Cooktop CGI603DNGTB4
$4,599
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.