



Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5M784Z00NZ
Specifications & Manuals
| Model Number | H5M784Z00NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 181 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 36 Months |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Features | Intuitive touch-pad with antimicrobial protection operates the filtered drinking water, while the lever dispenses unfiltered hot and cold water. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. Antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. 100% water efficient air cooled technology. 0.2 micron water filtration. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 809612 |
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Hot and Ambient Unfiltered |
| EAN | 9319731188606 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5M784Z00NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5M783Z18NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Chrome H5X783Z01NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5L783Z03NZ
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L788Z05NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H52783Z05NZ
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5E787Z07NZ
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Matte Black H5C785Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5E783Z07NZ
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.