



Zenith HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z00NZ
Unparalleled filtration technology reduces impurities to not only provide you with better tasting water but to give you peace of mind by filtering out potentially harmful contaminants. Maintain a sustainable household thanks to the smart energy-saving modes to ensure optimal efficiency and power usage. With its soft curves, the Arc range is designed to add a touch of elegance to any space, offering convenience without compromising on style. The chrome finish is a versatile option to suit a wide range of aesthetic and interior styles.
Enjoy convenience and exceptional filtration technology in a stylish, space-saving design with Zenith’s Hydrotap G5 Celsius range.
Specifications & Manuals
| Model Number | H57783Z00NZ |
|---|---|
| Weight (kg) | 39 kg |
| Depth (mm) | 314 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 164 mm |
| Accessories included | 0.2 Micron water filtration. |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Tapware Style | Gooseneck Spout |
| Cut Out Size (mm) | 50 mm |
| Tap Swivel | 180 ° |
| Finish Colour Description | Chrome Finish |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour, Extra 2 years parts Waranty on Tank. |
| Features | Styling: Zip HydroTap Design Range CELSIUS All-In-One Boiling, Chilled & Sparkling Filtered water, plus Hot and Cold washing up water from a single tap (hot and cold water supply required). UnderBench Unit: The system features a single under-bench command centre including full-colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers. Steri Touch: SteriTouch® antimicrobial protection is impregnated into key water paths for enhanced hygiene. Unique Safety Features: Zip boiling water is delivered smoothly and the tap has a safety lock to facilitate safe boiling water delivery. Air-Cooled System: Our unique air-cooled refrigeration system is 100% water efficient. MicroPurity™filtration: Inbuilt 0.2 micron NSF-certified filter incorporating innovative silver ion antimicrobial technology means healthier, pure-tasting water. CO2 level indicatorr: New feature in the command centre shows when CO2 gas is running low. Power Rating: 1.8kW 220-240V 50Hz. Power Supply: 1 x 10 Amp plug and lead attached. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Origin | Australia |
|---|
| EAN | 9319731153789 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Boiling Chilled and Sparkling Filtered All-In-One Tap H57783Z00NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5E787Z05NZ
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Chrome H5C783Z00NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled Filtered Tap Gunmetal H52788Z09NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5L787Z03NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling and Chilled Filtered Tap Brushed Nickel H53784Z11NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Boiling, Chilled & Sparkling Elite Plus - Brushed Nickel H5E783Z11NZ
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled Filtered Tap Gunmetal H55788Z09NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled Filtered Tap Chrome H5C788Z00NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.