



Zenith HydroTap Design Range Boiling, Chilled, Sparkling, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H53783Z07NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 339 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Gold |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features | • Zip HydroTap - Boiling, Chilled, Sparkling Filtered water system • Single under bench command centre - Including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings • Advanced MicroPurity™ - 0.2-micron water filtration • Auto-Diagnostics - An advanced system continuously monitors your HydroTap’s performance. • PowerPulse™ - boiling water safety mode, 3 energy saving modes including on/off timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene • Direct DryChilling™ Technology - To deliver perfectly chilled water with continuous flow • Cold Core™ Technology - Provides greater and more consistent volumes of sparkling water. • Unique Air-Cooled Technology - 100% water efficient air cooled technology • Designed and Built in Australia |
|---|
Other
| EAN | 9319731155165 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z07NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Brushed Chrome H5C786Z01NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5M783Z03NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Gunmetal H5X783Z19NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Gold H55785Z07NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Matte Black H52786Z03NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Gunmetal H5E784Z09NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled Filtered Tap Chrome H5C788Z00NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.