


Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00NZ
Specifications & Manuals
| Model Number | H5X783Z00NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 278 mm |
| Height (mm) | 508 mm |
| Width (mm) | 187 mm |
| Accessories included | 2 x Disposable CO2 Cylinders |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Chrome |
| Australian Designed and Owned |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features | Includes the artfully incorporated pull-out sprayer for convenience. Intuitive touch-pad with antimicrobial protection operates the filtered drinking water, while the lever dispenses unfiltered hot and cold water. Enhanced sparkling water delivery every time with an optimised aerator hidden inside the elegant spout of the tap. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. Antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. 100% water efficient air cooled technology. 0.2 micron water filtration and 2 disposable CO2 cylinders. |
| Manufacturer Warranty | 36 Months |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Litres Per Minute | 4.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 807300 |
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Sparkling Filtered | |
| Hot and Ambient Unfiltered |
| EAN | 9319731188989 |
|---|---|
| Zip Direct Delivery/Install |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H52787Z05NZ
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z00NZ
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H52783Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Matte Black H5E785Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5C788Z01NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z01NZ
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Matte Black H5E786Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling Filtered Tap Brushed Chrome H5C786Z01NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.