




Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L788Z05NZ
Zenith HydroTap Design Range Chilled, Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch? antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5L788Z05NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Rose Gold |
| Australian Designed and Owned |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|---|
| EAN | 9319731184134 |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L788Z05NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius All-in-One Arc Chilled Filtered Tap plus Hot and Cold Tap H58788Z00NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Brushed Chrome H5C784Z01NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Gunmetal H5C785Z09NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Brass H5X783Z18NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C783Z05NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Chrome H55785Z00NZ
$2,605.43
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Brushed Gold H53786Z07NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z11NZ
Request Price
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.