


Zenith Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5E787Z03NZ
Zenith HydroTap Design Range Chilled and Sparkling Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including boiling water safety mode.
Also features 2 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, 0.2 micron water filtration, and 2 disposable CO2 cylinders.
Also features 2 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology, 0.2 micron water filtration, and 2 disposable CO2 cylinders.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5E787Z03NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Matte Black |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 year warranty on under-bench system. |
Other
| EAN | 9319731167182 |
|---|
Compare to similar items
Zenith Hydrotap G5 Elite Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5E787Z03NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z01NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Pull-Out Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Chrome H5X783Z00NZ
Request Price
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5C787Z03NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Matte Black H52786Z03NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling Filtered Tap Brushed Nickel H5L786Z11NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Matte Black H5C783Z03NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Nickel H5L785Z11NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H55783Z11NZ
Request Price
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.