Experience the perfect fusion of vintage charm and cutting-edge technology with the Smeg 510L 50's Style Retro Bottom Mount Fridge. Its rounded design evoke the elegance of the 1950s, making it a true centrepiece in any kitchen.
This freestanding fridge boasts a Total No Frost - Double Cooling system, ensuring automatic defrost at regular intervals, eliminating the hassle of manual defrosting. The LED display not only adds a modern touch but also allows you to easily control the fridge's functions and monitor the remaining cycle time.
Inside, you'll find three adjustable glass shelves, a Life Plus 0°C drawer for longer-lasting freshness, and a range of features like Smeg Active Ion system and Air plus, which maintain ideal conditions for your food. The freezer compartment includes two glass shelves and a convenient manual ice maker. With its impressive energy efficiency and spacious storage, the Smeg 50's Style Retro Fridge brings both style and performance to your kitchen.
This freestanding fridge boasts a Total No Frost - Double Cooling system, ensuring automatic defrost at regular intervals, eliminating the hassle of manual defrosting. The LED display not only adds a modern touch but also allows you to easily control the fridge's functions and monitor the remaining cycle time.
Inside, you'll find three adjustable glass shelves, a Life Plus 0°C drawer for longer-lasting freshness, and a range of features like Smeg Active Ion system and Air plus, which maintain ideal conditions for your food. The freezer compartment includes two glass shelves and a convenient manual ice maker. With its impressive energy efficiency and spacious storage, the Smeg 50's Style Retro Fridge brings both style and performance to your kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB38RRD5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 115 kg |
| Depth (mm) | 811 mm |
| Height (mm) | 2060 mm |
| Width (mm) | 706 mm |
| Accessories included | 3 x Glass Shelves, 1 x Twist Ice Tray. |
| Finish Colour | Red |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Red |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Smeg 50's Style Retro 481 Ltr Bottom Mount Fridge FAB38RRD5AU. ● No Frost - Double Cooling system. ● Internal Fridge Light: LED. ● Number of drawers: 2. ● Manual ice maker: Yes. ● Door open alarm: Acoustic and visual. ● Type of compressor: Inverter. ● Functions display: Fast freezing, ECO, Temperature alarm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 481 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 344 L |
| Freezer Volume | 137 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 328 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 2110 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 756 mm |
| Cabinet Depth | 756 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 510 L |
| Primary Product Category | Bottom Mount Fridges |
| Energy consumption | 328 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Custom Installation | |
| EAN | 8017709315207 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Red FAB38RRD5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Pastel Blue FAB32LPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Red FAB32RRD5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator White FAB32LWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Black FAB38RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Black FAB32RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Red FAB32LRD5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Black FAB32LBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Pastel Blue FAB38RPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
