Introducing the Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator in White. This retro-inspired fridge combines style and functionality to enhance any kitchen. With its spacious 481L capacity, you'll have plenty of room to store all your groceries and more. The No Frost technology and Double Cooling system ensure that your food stays fresh and eliminates the need for manual defrosting. The internal LED light illuminates the fridge, making it easy to find what you need. It features one drawer and a manual twist ice tray for added convenience. The door open alarm alerts you with both an acoustic and visual signal, preventing any accidental energy loss. The inverter compressor provides efficient cooling while minimizing noise levels. The functions display includes options like fast freezing, ECO mode, and temperature alarm, allowing you to customize your refrigerator settings according to your needs. With its classic design and modern features, the Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator is a perfect addition to any home.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB38RWH5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 115 kg |
| Depth (mm) | 811 mm |
| Height (mm) | 2060 mm |
| Width (mm) | 706 mm |
| Accessories included | 3 x Glass Shelves, 1 x Manual Twist Ice Tray, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | White |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Smeg 50's Style Retro 481Ltr Bottom Mount Fridge FAB38RWH5AU. ● No Frost - Double Cooling system. ● Internal Fridge Light: LED. ● Number of drawers: 1. ● Manual Twist ice Tray: Yes. ● Door open alarm: Acoustic and visual. ● Type of compressor: Inverter. ● Functions display: Fast freezing, ECO, Temperature alarm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 481 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 344 L |
| Freezer Volume | 137 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 328 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 2110 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 756 mm |
| Cabinet Depth | 756 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 510 L |
| Primary Product Category | Bottom Mount Fridges |
| Energy consumption | 328 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Custom Installation | |
| EAN | 8017709315214 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator White FAB38RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Black FAB32LBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Pastel Green FAB32LPG5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Cream FAB32RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Pastel Blue FAB32LPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Cream FAB38RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Black FAB32RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Red FAB38RRD5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator White FAB32LWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
