


Introducing the Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator in Pastel Blue. This retro-inspired fridge combines style and functionality to enhance your kitchen. With its No Frost double cooling system, you can say goodbye to the hassle of defrosting. The LED internal fridge light provides bright illumination, making it easy to find your groceries. The fridge features two drawers, offering ample space for organizing your food items. The manual twist ice tray allows you to enjoy refreshing ice whenever you want. The door open alarm alerts you both visually and acoustically if the door is left open, helping to conserve energy. Equipped with an inverter compressor, this refrigerator operates quietly and efficiently. The functions display includes options such as fast freezing, ECO mode, and temperature alarm for added convenience. Upgrade your kitchen with the Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator and enjoy its retro charm and modern features.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB38RPB5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 115 kg |
| Depth (mm) | 811 mm |
| Height (mm) | 2060 mm |
| Width (mm) | 706 mm |
| Accessories included | 3 x Glass Shelves, 1 x Manual Twist Ice Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Blue |
| Notes | ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Pastel Blue |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Smeg 50's Style Retro 481Ltr Bottom Mount Fridge FAB38RPB5AU. ● No Frost - Double Cooling system. ● Internal Fridge Light: LED. ● Number Fridge drawers: 2 . ● Manual Twist ice Tray: Yes. ● Door open alarm: Acoustic and visual. ● Type of compressor: Inverter. ● Functions display: Fast freezing, ECO, Temperature alarm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 481 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 344 L |
| Freezer Volume | 137 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 328 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 2110 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 756 mm |
| Cabinet Depth | 756 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 510 L |
| Primary Product Category | Bottom Mount Fridges |
| Energy consumption | 328 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Retro Look | |
| Custom Installation | |
| EAN | 8017709315184 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Pastel Blue FAB38RPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Cream FAB38RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Black FAB38RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Black FAB32RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Cream FAB32LCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator White FAB32RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 331L Bottom Mount Refrigerator Pastel Blue FAB32RPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Pastel Green FAB38RPG5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 481L Bottom Mount Refrigerator Red FAB38RRD5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.