Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB10HRBL5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 45.1 kg |
| Depth (mm) | 701 mm |
| Height (mm) | 980 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Black |
Other Features
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 135 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 135 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 1030 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 595 mm |
| Cabinet Depth | 595 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| EAN | 4415556673923 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 135L Retro Refrigerator Black FAB10HRBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator - Cream FAB50LCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator Cream FAB28RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator White FAB50RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50LBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator White FAB28RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Pastel Blue FAB50RPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB28 50s Style 270L Retro Refrigerator Perfectly Pale FAB28RDPP5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
