






Matching Products

Smeg 90cm Portofino Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black CPF9GPBLA

Smeg 90cm Portofino Freestanding Electric Oven/Stove CPF9IPBL

Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9BL
Introducing the Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator in Black. This retro-inspired fridge brings both style and functionality to your kitchen. With its spacious 524L capacity, you'll have plenty of room to store all your groceries and more. The No Frost double cooling system ensures that your food stays fresh for longer by preventing the build-up of ice. The internal LED fridge light illuminates the contents of the fridge, making it easy to find what you're looking for. The fridge features one drawer for organized storage, and the manual twist ice tray allows you to easily make ice whenever you need it. The door open alarm alerts you with both an acoustic and visual signal if the door is left open for too long. The inverter compressor ensures efficient and quiet operation. The functions display includes fast freezing, ECO mode, and a temperature alarm to keep your food at the optimal temperature. With its sleek black design and retro charm, the Smeg FAB 50's Style Top Mount Refrigerator is a standout addition to any kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB50RBL5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 114 kg |
| Depth (mm) | 851 mm |
| Height (mm) | 1931 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 3 x Glass Shelves, 1 x Manual Ice Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Black |
Other Features
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Smeg 50's Style Retro 524Ltr Top Mount Fridge FAB50RBL5AU. ● No Frost - Double Cooling system. ● Internal Fridge Light: LED. ● Number of drawers: 1. ● Manual Twist ice Tray: Yes. ● Door open alarm: Acoustic and visual. ● Type of compressor: Inverter. ● Functions display: Fast freezing, ECO, Temperature alarm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 524 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 400 L |
| Freezer Volume | 124 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 341 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 1981 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 846 mm |
| Cabinet Depth | 846 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | Top Mount Fridge |
| Energy consumption | 341 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Retro Look | |
| Custom Installation | |
| EAN | 8017709315801 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator Cream FAB28RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB28 50s Style 270L Retro Refrigerator Perfectly Pale FAB28RDPP5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator White FAB50RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator - Cream FAB50LCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50LBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Cream FAB50RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Pastel Blue FAB50RPB5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator Pastel Green FAB28LPG5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.