Introducing the Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator in Black. This retro-inspired fridge combines style and functionality to enhance your kitchen. With its No Frost technology and Double Cooling system, you can say goodbye to manual defrosting and enjoy optimal cooling performance. The internal LED light illuminates the fridge, making it easy to find your groceries. It features one drawer for organized storage, and a manual ice maker for your convenience. The door open alarm alerts you with both acoustic and visual cues, ensuring that you never accidentally leave the fridge open. The inverter compressor provides efficient and quiet operation. The functions display includes options such as fast freezing, ECO mode, and temperature alarm. With its sleek design and advanced features, the Smeg FAB 50's Style Refrigerator is a perfect addition to any modern kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FAB50LBL5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 114 kg |
| Depth (mm) | 851 mm |
| Height (mm) | 1931 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 3 x Glass Shelves, 1 x Manual Ice Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Black |
Other Features
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Smeg 50's Style Retro 524Ltr Top Mount Fridge FAB50LBL5AU. ● No Frost - Double Cooling system. ● Internal Fridge Light: LED. ● Number of drawers: 1. ● Manual ice maker: Yes. ● Door open alarm: Acoustic and visual. ● Type of compressor: Inverter. ● Functions display: Fast freezing, ECO, Temperature alarm. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 524 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 400 L |
| Freezer Volume | 124 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 341 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 1981 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 846 mm |
| Cabinet Depth | 846 mm |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | Top Mount Fridge |
| Energy consumption | 341 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Retro Look | |
| Custom Installation | |
| EAN | 8017709315795 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50LBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Smeg FAB28 50s Style 270L Retro Refrigerator Perfectly Pale FAB28RDPP5
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator White FAB28RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 270L Retro Refrigerator Cream FAB28RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator - Cream FAB50LCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating |
|---|
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator White FAB50RWH5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Black FAB50RBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 524L Top Mount Refrigerator Cream FAB50RCR5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Smeg FAB 50's Style 135L Retro Refrigerator Black FAB10HRBL5AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
