Experience unparalleled refrigeration with the Smeg Fully Integrated 294L Full Refrigerator. Its automatic defrost system ensures your food stays fresh without the need for manual defrosting. The built-in design seamlessly blends into your kitchen, while the LED display provides intuitive control and monitoring.
Inside, you'll find a well-lit and spacious refrigerator compartment equipped with adjustable shelves, fruit and vegetable drawers on sliding rails, and a bottle shelf. Smeg's innovative Ventilated and Air Plus features ensure even temperature distribution, keeping your groceries fresher for longer.
This refrigerator comes with multiple user-friendly features, including fast cooling, door open and temperature alarms, and efficient LED lighting. With its quiet operation at just 39 dB(A), it won't disrupt your kitchen ambiance. Elevate your kitchen's functionality and aesthetics with the Smeg Fully Integrated 294L Full Refrigerator.
Inside, you'll find a well-lit and spacious refrigerator compartment equipped with adjustable shelves, fruit and vegetable drawers on sliding rails, and a bottle shelf. Smeg's innovative Ventilated and Air Plus features ensure even temperature distribution, keeping your groceries fresher for longer.
This refrigerator comes with multiple user-friendly features, including fast cooling, door open and temperature alarms, and efficient LED lighting. With its quiet operation at just 39 dB(A), it won't disrupt your kitchen ambiance. Elevate your kitchen's functionality and aesthetics with the Smeg Fully Integrated 294L Full Refrigerator.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SABI303FR |
|---|---|
| Weight (kg) | 58 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1780 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Accessories included | 1 x Bottle shelf 1 x Egg holder 1 x Dairy rack |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | ** External Door Panels Not Included. Please speak to your cabinetmaker to build a door panel that matches your kitchen finish. ** |
Other Features
| Fridge Type | Upright Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Twist ice maker |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 294 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 294 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 142 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 560 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 550 mm |
| Cabinet Depth | 550 mm |
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Pigeon Pair Type | Upright Freezers |
| EAN | 8017709314521 |
| Efficient Product |
Manuals & Downloads
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-2 of 2 reviews
Most Recent
Very clean integration & Reliable
I've had this fridge for over a year now and it's been great, no issues whatsoever. The integration looks very clean
Very disappointed
I purchased this, along with integrated freezer a month ago. Whilst the freezer has been great, we are very disappointed with the fridge. The layout is so very poorly designed. The four main shelves have only a high or low setting, essentially giving 4 high spaces, unlike all my previous fridges which have notches all the way up for multiple different height shelves. I now have food in Tupperware stacks to try and make the best use of space.
Lastly, if anything is touching the back wall of the fridge, it all frosts up and drips. If it is really sensitive to this the back of the shelves should have a higher lip to help stop things sliding back. Very disappointed we are now stuck with this poorly functioning fridge.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
