Introducing the Smeg 120cm Portofino Canopy Rangehood, a powerful and stylish addition to any kitchen. This rangehood features a 3-speed fan extraction system, allowing you to easily adjust the ventilation to your desired level. With the boost extraction function, you can quickly eliminate cooking odors and steam from your kitchen. The 2 Portofino control knobs, with a steel effect finish, add a touch of elegance to the overall design. The rangehood is equipped with 4 LED lights, providing ample illumination for your cooking area. Whether you are sautéing, frying, or baking, you can always see clearly. For added convenience, this rangehood can be ducted externally using optional extra ducting kits available online. This ensures efficient and effective removal of smoke and odors from your kitchen. With its sleek design and powerful performance, the Smeg 120cm Portofino Canopy Rangehood is a must-have for any culinary enthusiast.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KPFA12BL |
| Weight (kg) | 21 kg |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 791 mm |
| Width (mm) | 1196 mm |
| Power (W) | 260 W |
| Accessories included | 4 x Stainless Steel Mesh Filters
2 x Black Flue Covers |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This model is to be ducted externally only using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Black with Stainless Steel Trim. |
| Rangehood Model Number | KPFA12BL |
| Installation Note | Wall Mounted Installation |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Smeg 120cm Portofino Canopy Rangehood KPFA12BL. ● 3 x Speed Fan Extraction Plus Boost Extraction. ● 2 x Portofino Control Knobs- Steel Effect. ● 4 x LED Rangehood Light 4Watts. ● Able to be Ducted Externally using the Optional Extra Ducting Kits Online.. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Light type | LED |
| Motor Type | Centrifugal |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 49 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 73 dB |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 8017709293512 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 120cm Portofino Black Canopy Rangehood KPFA12BL
Request Price
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 260 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9OG
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 120cm Wallmount T-Shape Stainless Steel Canopy Rangehood KBT1200XE
Request Price
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 60cm Canopy Stainless Steel Rangehood SHW610X2
Request Price
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9AN
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Canopy Stainless Steel Canopy SHW910X2
$1,799
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Portofino Canopy Rangehood KPFA9X
Request Price
| Max Air Capacity | 781 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 90cm Matt Black Canopy Rangehood KBTAU900MNE
Request Price
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 70cm Wall Mount Stainless Steel Canopy Rangehood KBTAU700XE
Request Price
| Max Air Capacity | 688 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
