With a powerful extraction capacity of up to 940 m³/h and an intensive setting, this rangehood quickly clears the air of cooking odours and vapours, maintaining a fresh, welcoming atmosphere for family and friends. Its whisper-quiet operation and energy-saving LED lights create a serene and beautifully lit workspace, while easy-to-maintain stainless steel filters make everyday use a pleasure. For those who value a blend of style, performance, and enduring quality, this rangehood is a timeless choice that brings a sense of luxury and calm to the kitchen.

Powerful airflow
This rangehood is capable of extracting hundreds of metres of cubed air per hour, keeping your kitchen clear of smoke and grease during cooking.

Made for versatile cooking
This rangehood gives you a choice of powerful speed settings to best match the type of dish you are cooking.

Simple to maintain
There are multiple aluminium grease filters in the rangehood to filter your air with high effectiveness, which can be easily removed and cleaned.

Enjoy a well-lit cooking area
To help improve the usability of your cooktop’s working space, the rangehood features LED lights for keeping your cooking area illuminated.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | SHW910X2 |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 790 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 252 W |
| Accessories included | Tube reduction |
| Finish Colour | Brushed Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Recirculating Only |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 150 m |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Filter | Yes |
|---|---|
| EAN | 8017709346164 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
