Experience exceptional garment care with the Miele W1 Classic 8kg Front Load Washing Machine. Designed for convenience and performance, this washing machine features Miele’s signature Honeycomb drum, which cushions fabrics on a fine film of water to protect fibres and prolong garment life.
The AddLoad function lets you add or remove items mid-cycle with ease, while CapDosing ensures precise detergent use through recyclable capsule cups. Automatic load recognition intelligently adjusts water and energy usage for maximum efficiency. With dedicated programmes for delicates, outerwear, and hand-washable woollens, the Miele W1 Classic 8kg Front Load Washing Machine delivers gentle yet thorough cleaning for every fabric type.
Combining reliability, intuitive control and advanced fabric care, this machine offers the premium washing experience Miele is renowned for.
The AddLoad function lets you add or remove items mid-cycle with ease, while CapDosing ensures precise detergent use through recyclable capsule cups. Automatic load recognition intelligently adjusts water and energy usage for maximum efficiency. With dedicated programmes for delicates, outerwear, and hand-washable woollens, the Miele W1 Classic 8kg Front Load Washing Machine delivers gentle yet thorough cleaning for every fabric type.
Combining reliability, intuitive control and advanced fabric care, this machine offers the premium washing experience Miele is renowned for.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WEA125WCS |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Lotus White |
| Stacking kit included |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Reload | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 255 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 67 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02414 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 72 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Poland |
|---|
Other
| Energy consumption | 255 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 67 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4002516863410 |
Compare to similar items
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine WEA125WCS
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 9kg W1 White Edition Front Load Washing Machine WWV980WPS
$5,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele W1 Series 9kg Front Load Washing Machine with SteamCare WWD380WCS
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWH860
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine with QuickPowerWash WWB360WCS
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWD660
$2,079.20
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
Miele 9kg Front Load Washing Machine WWD164
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
Miele W2 Series 10kg Front Load Washing Machine with SmartMatic and InfinityCare Drum WQ1200WPS
$3,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
14 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 14 reviews
Most Recent
Miele WEA125 highly recommended - we are very happy with its efficiency and economy.
Our well loved and very reliable Miele washing machine for the past 15+ years had come to the end of its working life so, on advice, we replaced it with Miele WEA125 and so far so good, no complaints! The larger drum allowing more to be put in means less times the washing machine is in action. Updated control panel is easy to use.
winnings failed us
winnings failed to complete what they said they would and we are left with a mess
Great washing machine
The Miele washer is easy to use and is always reliable. It has numerous wash cycles and is environmentally friendly.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
