Experience advanced garment care with the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine featuring SteamCare. Designed to handle larger loads with ease, this washing machine combines powerful performance with gentle fabric protection.
The innovative Honeycomb drum cushions garments on a thin film of water, preserving fibres and extending clothing life. QuickPowerWash delivers exceptional cleaning in just 49 minutes, while SteamCare uses steam to freshen clothes, reduce odours and minimise creases - cutting ironing time by up to 50%. With AddLoad for mid-cycle additions and CapDosing for precise detergent use, every wash is simple and efficient.
WiFi connectivity via Miele@home gives you smart control from anywhere. Perfectly blending capacity, innovation and convenience, the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine with SteamCare ensures your laundry looks and feels its best.
The innovative Honeycomb drum cushions garments on a thin film of water, preserving fibres and extending clothing life. QuickPowerWash delivers exceptional cleaning in just 49 minutes, while SteamCare uses steam to freshen clothes, reduce odours and minimise creases - cutting ironing time by up to 50%. With AddLoad for mid-cycle additions and CapDosing for precise detergent use, every wash is simple and efficient.
WiFi connectivity via Miele@home gives you smart control from anywhere. Perfectly blending capacity, innovation and convenience, the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine with SteamCare ensures your laundry looks and feels its best.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WWD380WCS |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 643 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Lotus White |
| Stacking kit included |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Reload | |
| Time delay | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 260 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02418 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 72 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Poland |
|---|
Other
| Energy consumption | 260 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 77 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4002516863236 |
Compare to similar items
Miele W1 Series 9kg Front Load Washing Machine with SteamCare WWD380WCS
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 9kg Front Load Washing Machine WWD164
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWD320
$2,079.20
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine WEA125WCS
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 9kg W1 White Edition Front Load Washing Machine WWV980WPS
$5,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele W2 Series 10kg Front Load Washing Machine with SmartMatic and InfinityCare Drum WQ1200WPS
$3,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine with QuickPowerWash WWB360WCS
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele W1 Series 9kg Front Load Washing Machine with TwinDos Automatic Detergent Dispensing WWG880WCS
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
10 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 10 reviews
Most Recent
Amazing product
Miele continues to make excellent quality products. I'm very happy with my washing machine and highly recommend it.
Great online process for ordering, thanks.
Updated from our previous miele machine as it had become beyone repair.
miele warranty
this is our second miele washing machine and although we cannot fault the washing machine my wife and i think 2 years free warranty is not enough for a well engineered machine,we could have bought a cheaper one with a longer warranty but we stuck with miele because you cannot beat them, our last machine had a ten year warranty with no problems for 16 years,miele should rethink there warranty for there machines.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
