Experience the perfect balance of innovation and care with the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine featuring TwinDos. Designed for superior cleaning performance, this washing machine automatically dispenses the precise amount of detergent using the TwinDos two-phase system - delivering optimal results while reducing waste.
The QuickPowerWash cycle achieves powerful cleaning in just 49 minutes and the SteamCare function refreshes garments - reducing creases and cutting ironing time by up to 50 percent. Miele’s Honeycomb drum protects fibres by allowing clothes to glide smoothly, preserving their quality.
With AddLoad convenience, CapDosing for specialised care and Wi-Fi connectivity via Miele@home, the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine with TwinDos combines efficiency, performance and premium fabric care for outstanding results every wash.
The QuickPowerWash cycle achieves powerful cleaning in just 49 minutes and the SteamCare function refreshes garments - reducing creases and cutting ironing time by up to 50 percent. Miele’s Honeycomb drum protects fibres by allowing clothes to glide smoothly, preserving their quality.
With AddLoad convenience, CapDosing for specialised care and Wi-Fi connectivity via Miele@home, the Miele W1 9kg Front Load Washing Machine with TwinDos combines efficiency, performance and premium fabric care for outstanding results every wash.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WWG880WCS |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 643 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Lotus White |
| Stacking kit included |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Time delay | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 260 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02419 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 72 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|
Country of Origin
| Origin | Poland |
|---|
Other
| Energy consumption | 260 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 77 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4002516856504 |
Compare to similar items
Miele W1 Series 9kg Front Load Washing Machine with TwinDos Automatic Detergent Dispensing WWG880WCS
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 9kg W1 White Edition Front Load Washing Machine WWV980WPS
$5,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine WEA125WCS
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWH860
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 9kg Front Load Washing Machine WWD164
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWD660
$2,079.20
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
Miele W2 Series 10kg Front Load Washing Machine with SmartMatic and InfinityCare Drum WQ1200WPS
$3,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele W1 Series 8kg Front Load Washing Machine with QuickPowerWash WWB360WCS
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine WWD320
$2,079.20
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
7 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 7 reviews
Most Recent
I would recommend the product and installation.
Great product- works well to our exceptionions. Great sales team in Cambridge, delivery on time, installation great careful and friendly.
Miele means quality
We have had Miele tumbledryer and vacuum cleaner before we decide to go for another product from Miele family and. . . we do not regret. It is the top quality and best experience products - with Muele u get the best tool for the job u want to do. I love this type of design
No need to buy another washing machine for the next twenty years.
Love the machine. Does precisely what it should, it is silent, and what an advantage not having to load washing powder. We haven't used all the functions yet, but I'm certain we will be impressed. Maybe next November we will upgrade our dishwasher too.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
