
















Accessories & Add-Ons

KitchenAid Metal Food Grinder Attachment 5KSMMGAA

KitchenAid Vegetable Sheet Cutter Attachment 5KSMSCA

KitchenAid Sifter+Scale Mixer Attachment 5KSMSFTAA

KitchenAid Fresh Prep Slicer/Shredder Attachment 5KSMVSA
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5KSM195PSAVB |
|---|---|
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 338 mm |
| Height (mm) | 343 mm |
| Width (mm) | 211 mm |
| Power (W) | 300 W |
| Accessories included | 4.8L stainless steel bowl, 2.8L stainless steel bowl, New improved pouring shield, Wire whisk, Flex edge beater, Dough hook, Pastry beater and scraper |
| Finish Colour | Blue |
| Finish Colour Description | Blue Velvet |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| KitchenAid Range | Artisan |
| Food Mixer Type | Stand Mixers |
| KitchenAid Mixer Model | KSM195 |
| EAN | 883049639390 |
Compare to similar items
1111 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 1111 reviews
Most Recent
Stand Mixer
[This review was collected as part of a promotion.] Loving the quiet mix compared to my older mixer. Looks great on bench. Still getting use to detaching paddle, as use to quick release, find getting food all over hands when trying to remove. But sure will master it.
Gold standard
[This review was collected as part of a promotion.] After many years between KitchenAid mixers, I'm excited to have one again. The quality is undeniable. There is a reason they are the gold standard. My only gripe is the dough hook for this version tends to pull dough up and it needs to be adjusted regularly. Otherwise, everything works perfectly
So good
[This review was collected as part of a promotion.] So good, I got laid twice, my wife loves it. We baked rusks and made tarts.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.