Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HRF520FHC |
|---|---|
| Weight (kg) | 95 kg |
| Depth (mm) | 686 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Accessories included | 2 x Egg Trays, 1 x Manual Ice Tray. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Manually Filled 2.5 litre water container |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Black Cabinet & Facia Door Panels. |
Other Features
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | -22 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor (Parts Only.) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 489 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 358 L |
| Freezer Volume | 131 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 336 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
Door
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 492 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 358 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112621851 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 489L French Door Frost Free Fridge with Water Dispenser Black HRF520FHC
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 507L Quad Door Refrigerator Freezer Satina Silver HRF580YPS
$2,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 512L French Door Fridge Satina HRF510FS
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 508L Quad Door Fridge Satina Silver HRF580YHS
$2,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Satina Silver HRF575XS
$1,779
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Frost Free |
Haier 463L Quad Door Refrigerator Black HRF530YC
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 508L Quad Door French Door Frost Free Fridge Black HRF580YHC
$2,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 507L Quad Door Fridge Black HRF580YPC
$2,229
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Non-Plumbed Water Dispenser Black HRF575XHC
$1,629
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Frost Free |
513 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 513 reviews
Most Recent
PERFECT FIT
It's really good, you order online, they bring your new appliance and take away the old one. Unfortunately we bought our older fridge which still looked brand new when we purchased it from Appliances Online two and a half years ago. The readings were telling me everything was good but it was not keeping things to that temp and the freezer part was not working at all. Can't remember the make but it was very similar to the one I have now. I would expect these things to last a little longer, sorry I can't remember the make so that you can avoid buying that one. My new fridge/freezer is nice but it better last longer than two and a half years. Didn't claim as I thought it might just be out of warranty. Bought an extra year Warranty this time.
Good price and size, but poor build quality
[This review was collected as part of a promotion.] Good price and size, but poor build quality. I've had 3 replacement fridges in 2 years because things just keep breaking.
Beautiful fridge
[This review was collected as part of a promotion.] Lovely fridge. Great design and best of all, its not super deep so it fits beautifully in slightly older homes. Love it.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
