Multi-Zone Air ensures even cooling across every shelf, maintaining ideal temperatures for longer-lasting freshness. The Super Freeze function rapidly locks in flavour, texture, and nutrients—perfect for meal prep or storing essentials.
Its flat-door design and recessed handle create a sleek, contemporary look, while fitting neatly into standard Australian kitchen cavities.

More room for fresh food
With a 70:30 fridge-to-freezer split, this refrigerator is designed for fresh food lovers. More fridge space and a dedicated Humidity Zone drawer help keep your fruit, veg or deli items flavourful and organised.

Keep produce at its best
Designed to lock in freshness, the full-width humidity-controlled crisper bin creates the ideal environment to keep your fruits and vegetables crisp, delicious, and ready to enjoy for longer.

Even cooling
Multi-Zone Air ensures cool air circulates evenly across every shelf and corner. Your food stays at the perfect temperature for longer-lasting freshness and the preservation of natural flavour.

Lock in freshness fast
The Super Freeze function works quickly to freeze food, helping to preserve its taste, texture, and nutrients. Perfect for meal prep, leftovers, or stocking up on essentials.
Specifications & Manuals
| Model Number | HRF510FS |
|---|---|
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Finish Colour | Silver |
| Finish Colour Description | Satina |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 512 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 375 L |
| Freezer Volume | 137 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 313 |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Energy consumption | 313 Kwh |
|---|---|
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112622957 |
Compare to similar items
Haier 512L French Door Fridge Satina HRF510FS
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Black HRF575XC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Frost Free |
Haier 601L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Dispenser Black HRF680YZC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Non-Plumbed Water Dispenser Black HRF575XHC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Frost Free |
Haier 463L Quad Door Refrigerator Black HRF530YC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 508L Quad Door French Door Frost Free Fridge Black HRF580YHC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 508L Quad Door Fridge Satina Silver HRF580YHS
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 574L S+ Three Door Side by Side Fridge Non-Plumbed Water Dispenser Satina Silver HRF575XHS
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Frost Free |
Haier 623L Quad Door Refrigerator with Ice and Water Black HRF680YPC
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice and water |
| Default Door Hinge | French Door |
27 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
