
Versatile cooking zones
The two cooking zones can be used individually for smaller dishes or in combination as one large zone, providing you with flexibility that is suited to the meal being prepared.

Tailor your cooking area to your culinary needs
The single cooktop in the Gaggenau Vario 400 series can be combined with other appliances in the series to create a cohesive cooking area. Seamless join modular options and ventilation solutions for the perfect culinary space.
Specifications & Manuals
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | VP414115 |
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 118 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | Control knobs are sold separately and are required for use. |
| Finish Colour Description | Hard-chromed metal surface |
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 2 |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 120 °C |
| Easy clean cooking surface |
| Keep warm |
|---|
| Residual heat indicator |
|---|
| Connected load | 3 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| EAN | 04242006304942 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 400 Series Vario 38cm Teppan Yaki Cooktop - VP414115
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Gaggenau 28cm 200 Series Vario Teppan Yaki Cooktop VP230120
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 268 mm |
Gaggenau 38cm 400 Series Vario Electric Grill - Stainless Steel VR414115
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
