
Intuitive design for simple use
Control knobs with illuminated rings, cooking zones and temperature markings will ensure that you’re always in control and make cooking less of a chore.

Easy to clean surface
This cooktop’s smooth hard-chromed metal surface allows for quick and easy cleaning, similar to cleaning a cast pan.
Specifications & Manuals
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | VP230120 |
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 512 mm |
| Height (mm) | 125 mm |
| Width (mm) | 288 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Compatibility | Can be combined with the cooktops of the Vario 200 series to a harmonic unity |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 106 mm |
| Cut Out Width (mm) | 268 mm |
| Number of cooking zones | 1 |
|---|
| Primary Product Category | Electric Cooktop |
|---|---|
| EAN | 4242006279738 |
Compare to similar items
Gaggenau 28cm 200 Series Vario Teppan Yaki Cooktop VP230120
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 268 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
