




Fisher & Paykel Series 11 76cm Contemporary Pyrolytic Steam Assist Oven Brushed Silver Glass OB76SCPSUDX3
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OB76SCPSUDX3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 595 mm |
| Height (mm) | 729 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour Description | Brushed Silver Glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 8 |
| Control type | Dial |
| Light type | Halogen |
| Timer | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Dehydrate | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Regeneration | |
| Air Frying | |
| Slow cooking | |
| Functions |
|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Volume
| Oven Volume | 137 L |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112848814 |
|---|---|
| Proofing |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 11 76cm Contemporary Pyrolytic Steam Assist Oven Brushed Silver Glass OB76SCPSUDX3
Request Price
| Oven Volume | 137 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Minimal Pyrolytic Oven Grey Glass OB76SMPUG3
$8,499
| Oven Volume | 137 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Compact Combi-Microwave Oven Grey Glass OM60NMTDG1
$5,099
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Compact Combi-Steam Oven Brushed Silver Glass OS76NCUDX3
$7,699
| Oven Volume | 55 L |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 60cm Contemporary Electric Built-In Oven OB60NC7CEX1
$2,099
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 Minimal 76cm Compact Combi Steam Oven OS76NMUG3
$7,699
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Handleless Compact Combi Microwave Oven OM60NMTNG1
$7,199
| Power (W) | 3900 W |
|---|---|
| Oven Volume | 49 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Compact Combi-Steam Oven OS60NDTDX1
$7,399
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Pyrolytic Built-in Oven Black Glass OB60SMPTDB1
$5,499
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.