




Fisher & Paykel Series 11 76cm Minimal Handleless Pyrolytic Steam Assist Oven Black Glass OB76SMPSUNB3
Take control of your cooking with the SmartHQ™ app. Preheat your oven remotely, monitor cooking progress, or adjust settings from your smartphone—all while multitasking in the kitchen or relaxing in another room. This smart feature adds convenience and flexibility, making your cooking experience smoother and more enjoyable.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OB76SMPSUNB3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 74 kg |
| Depth (mm) | 595 mm |
| Height (mm) | 729 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black Glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 8 |
| Control type | Touch |
| Timer | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Dehydrate | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Regeneration | |
| Air Frying | |
| Slow cooking | |
| Functions |
|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Volume
| Oven Volume | 137 L |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112848838 |
|---|---|
| Proofing |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 11 76cm Minimal Handleless Pyrolytic Steam Assist Oven Black Glass OB76SMPSUNB3
Request Price
| Oven Volume | 137 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Compact Combi-Microwave Oven Grey Glass OM60NMTDG1
$5,099
| Microwave Volume | 49 L |
|---|---|
| Power (W) | 4800 W |
| Oven Volume | 49 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 9 Handleless Compact Combi Microwave Oven OM60NMTNG1
$7,199
| Power (W) | 3900 W |
|---|---|
| Oven Volume | 49 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Minimal Pyrolytic Oven Grey Glass OB76SMPUG3
Request Price
| Oven Volume | 137 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning |
Fisher & Paykel 60cm Black Glass Series 7 Minimal Compact Combi-Steam Oven OS60NMLB1
$5,299
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 Minimal 76cm Compact Combi Steam Oven OS76NMUG3
$7,699
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 90cm Series 9 Stainless Steel Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB90S9MEPX4
$6,299
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Pyrolytic Oven Brushed Silver Glass OB76SCPUDX3
Request Price
| Oven Volume | 137 L |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 60cm Minimal Compact Combi-Steam Oven Grey Glass OS60SMTDG1
$8,299
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.