




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OS76NMUB3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 46 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black Glass |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Installation Note | Professional Installer Recommended |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Control type | Touch |
| Sabbath mode |
Functions
| Number of Functions | 18 |
|---|---|
| Steam | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Drying | |
| Regeneration | |
| Sous Vide | |
| Air Frying | |
| Slow cooking | |
| Functions |
|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Volume
| Oven Volume | 55 L |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112849989 |
|---|---|
| Proofing |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 76cm Minimal Compact Combi-Steam Oven Black Glass OS76NMUB3
Request Price
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Black Glass Series 7 Minimal Compact Combi-Steam Oven OS60NMLB1
$5,299
| Oven Volume | 55 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 11 76cm Minimal Pyrolytic Steam Assist Oven Black Glass OB76SMPSUB3
Request Price
| Oven Volume | 137 L |
|---|
Fisher & Paykel Series 11 60cm Minimal Compact Combi-Steam Oven Grey Glass OS60SMTDG1
$8,299
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 Minimal 76cm Warming Drawer WB76SMG3
$3,099
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel 76cm Series 11 Minimal Handleless Pyrolytic Steam Assist Oven Grey Glass OB76SMPSUNG3
$10,699
Fisher & Paykel 90cm Black Series 9 Pyrolytic Built-In Oven OB90S9MEPB1
$6,299
| Oven Volume | 100 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 11 60cm Contemporary Built-In Combi-Steam Oven OS60SDTDX2
$8,099
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Compact Combi-Steam Oven Silver Glass OS76NMUNB3
$9,899
| Oven Volume | 55 L |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.