

Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Warming Drawer Brushed Silver Glass WB76SCX3
The Fisher & Paykel 76cm Series 9 Professional Warming Drawer features a push-to-open drawer that fits up to 16 place settings. With intuitive touch controls, automatic switch-off, and delayed start, it keeps dishes perfectly warm until serving. Designed to complement our Contemporary style appliances, it’s the ideal kitchen upgrade.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WB76SCX3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 271 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour Description | Brushed Silver Glass |
Other Features
| Features | Accessory rack maximum allowable weight: 19kg
16 Place settings
Cups
Dehydrate
Plates
Rapid proof
Slow cook
Warm |
|---|
Other
| EAN | 9415112854709 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Warming Drawer Brushed Silver Glass WB76SCX3
$3,099
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Vacuum Sealer Drawer Black Glass VB60SDB1-SET
$6,499
| Oven Volume | 8.5 L |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Warming Drawer Black Glass WB60SDTB1-SET
$3,099
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Vacuum Sealer Drawer Black Glass VB60SMB1-SET
$6,499
Fisher & Paykel Series 9 76cm Professional Warming Drawer Stainless Steel WB76SPEX3
$3,499
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.