



Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Gunmetal H5M783Z09NZ
Specifications & Manuals
| Model Number | H5M783Z09NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 181 mm |
| Accessories included | 2 x Disposable CO2 Cylinders |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Gunmetal |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 36 Months |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Features | Intuitive touch-pad with antimicrobial protection operates the filtered drinking water, while the lever dispenses unfiltered hot and cold water. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Enhanced sparkling water delivery every time with an optimised aerator hidden inside the elegant spout of the tap. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. 100% water efficient air cooled technology. Antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. 0.2 micron water filtration and 2 disposable CO2 cylinders. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 809612 |
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Sparkling Filtered | |
| Hot and Ambient Unfiltered |
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Gunmetal H5M783Z09NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled Filtered Tap Chrome H55788Z00NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Matte Black H53786Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Gunmetal H55786Z09NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C785Z05NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled and Sparkling Filtered Tap H52787Z01NZ
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Chrome H53786Z00NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with Hot and Ambient - Matte Black H5M783Z03NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Matte Black H5E786Z03NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.