


Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Rose Gold H5M784Z05NZ
Specifications & Manuals
| Model Number | H5M784Z05NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 440 mm |
| Width (mm) | 181 mm |
| Finish Colour | Brushed Rose Gold |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 36 Months |
|---|---|
| Warranty Note | Appliance warranty 36 months plus additional 24 months tank warranty |
| Features | Intuitive touch-pad with antimicrobial protection operates the filtered drinking water, while the lever dispenses unfiltered hot and cold water. Single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection. Customisable settings including boiling water safety mode, 3 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. Antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. 100% water efficient air cooled technology. 0.2 micron water filtration. |
|---|
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 809612 |
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Hot and Ambient Unfiltered |
| EAN | 4415556670618 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Celsius Plus All-In-One Tap - Boiling and Chilled Filtered Water with Hot and Ambient - Brushed Rose Gold H5M784Z05NZ
| Water Star Rating |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Chilled Filtered Tap Chrome H5E784Z00NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Chrome H5L787Z01NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Brushed Nickel H55786Z11NZ
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5L787Z11NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H5L783Z05NZ
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z03NZ
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Cube Chilled Filtered Tap Knickel H53788Z11NZ
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Nickel H5E785Z11NZ
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.