

Whether you’re entertaining guests or relaxing at home, quench your thirst with refreshingly chilled water, or add a fizzy twist with sparkling water using the Zenith HydroTap G5 range. Enjoy greater convenience with instant Chilled and Sparkling filtered water options at your fingertips.
Unparalleled filtration technology reduces impurities to not only provide you with better tasting water but to give you peace of mind by filtering out potentially harmful contaminants. Maintain a sustainable household by opting for refillable bottles and reducing your plastic consumption, while Zenith’s smart energy-saving modes ensure optimal efficiency and power usage. The Classic Plus range elevates Zenith’s timeless tap design with stylish, easy-to-use controls and added Steritouch antimicrobial protection on surfaces for enhanced hygiene. Suitable for a wide variety of interior aesthetics, from contemporary to traditional, the brushed nickel finish on this tap will elevate the look of your kitchen bench.
Enjoy convenience and exceptional filtration technology in a sleek and stylish design with Zenith’s HydroTap G5 range.
Unparalleled filtration technology reduces impurities to not only provide you with better tasting water but to give you peace of mind by filtering out potentially harmful contaminants. Maintain a sustainable household by opting for refillable bottles and reducing your plastic consumption, while Zenith’s smart energy-saving modes ensure optimal efficiency and power usage. The Classic Plus range elevates Zenith’s timeless tap design with stylish, easy-to-use controls and added Steritouch antimicrobial protection on surfaces for enhanced hygiene. Suitable for a wide variety of interior aesthetics, from contemporary to traditional, the brushed nickel finish on this tap will elevate the look of your kitchen bench.
Enjoy convenience and exceptional filtration technology in a sleek and stylish design with Zenith’s HydroTap G5 range.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H55787Z11NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 406 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | 0.2 Micron water filtration. *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Nickel |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Extra 2 years parts Warranty on Tank. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| EAN | 9319731154977 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Chilled and Sparkling Filtered Tap H55787Z11NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling and Ambient Filtered Tap Matte Black H55785Z03NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Elite Plus Boiling Filtered Tap Brushed Nickel H5E786Z11NZ
$2,706.52
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling and Ambient Filtered Tap Brushed Nickel H53785Z11NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Boiling & Ambient Filtered Tap Brushed Nickel H5C785Z11NZ
$2,931.52
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Nickel H5C787Z11NZ
Request Price
Zenith HydroTap G5 Cube Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap H53783Z05NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled & Sparkling Filtered Tap Brushed Gold H5C787Z07NZ
Request Price
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
Zenith HydroTap G5 Cube Chilled Filtered Tap Knickel H53788Z11NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.