


Zenith HydroTap G5 Boiling, Chilled & Sparkling Elite Plus - Brushed Nickel H5E783Z11NZ
Zenith HydroTap Design Range Boiling, Chilled and Sparkling Filtered water system features a single under bench command centre including full colour interactive touch screen display with pin code protection and customisable settings including boiling water safety mode.
Also features 2 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology and 0.2 micron water filtration.
Also features 2 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode, 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment, SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene, 100% water efficient air cooled technology and 0.2 micron water filtration.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H5E783Z11NZ |
|---|---|
| Depth (mm) | 483 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 339 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | *Please note that the image shown features the Australian Zip branding. The NZ taps will be branded as Zenith* |
| Finish Colour Description | Brushed Nickel |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 700 kPa |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features | ? Boiling, Chilled & Sparkling Filtered Water Tap and Under Bench Command Centre. ? Single under bench command centre. ? Full colour interactive touch screen display. ? Pin code protection. ? Customisable settings including boiling water safety mode. ? 2 energy saving modes including ON/OFF timers and 2 hour sleep mode. ? 'Quiet' mode with automated intelligent fan speed adjustment. ? SteriTouch® antimicrobial protection impregnated into key water paths for enhanced hygiene. ? 100% water efficient air cooled technology. |
|---|
Other
| EAN | 9319731166949 |
|---|
Compare to similar items
Zenith HydroTap G5 Boiling, Chilled & Sparkling Elite Plus - Brushed Nickel H5E783Z11NZ
Request Price
Zenith Hydrotap G5 Arc Boiling Filtered Tap Chrome H52786Z00NZ
$3,650
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Boiling Chilled and Sparkling Filtered Tap Brushed Rose Gold H52783Z05NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Zenith Hydrotap G5 Cube Boiling Filtered Tap Brushed Gold H53786Z07NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled Filtered Tap Matte Black H52788Z03NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Classic Plus Boiling Filtered Tap Matte Black H55786Z03NZ
$4,150
| Filtered Tap Type | Boiling Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Arc Plus Chilled Filtered Tap Matte Black H5L788Z03NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Home Cube Plus Chilled Filtered Tap Brushed Rose Gold H5C788Z05NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Zenith HydroTap G5 Arc Chilled Filtered Tap Chrome H52788Z00NZ
Request Price
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.